Daň z nabytí zrušena. A jaké jsou vyhlídky úroků u hypoték?

Daň z nabytí zrušena. A jaké jsou vyhlídky úroků u hypoték?

Žijeme v době, kdy každý den máme nějaké nové informace a nařízení ze strany VLÁDY ČR. Pojďme se alespoň na některé podívat zblízka. Konkrétně jak to vypadá s hypotékami a na zavěr jedna novinka ohledně daně z nabytí nemovitosti. 

V souvislosti s bojem s koronavirovým onemocněním se řada obchodů a transakcí zcela zastavila. Výrazný propad zájmu o nákup nemovitostí zaznamenává i realitní trh. Jak na to budou reagovat banky? Co se stane se sazbami hypotečních úvěrů? Jak je to se splácením v době koronaviru?

Na odložení splátek máte nárok ze zákona

"Tuzemské banky se už 12.března dohodly, že klientům umožní odklad splátek na tři měsíce počínaje dubnem. Podmínkou byla platební neschopnost kvůli dopadům koronaviru. Zákon to teď celé zjednoduší. Banka nebo nebankovní poskytovatel už nebude - na rozdíl od dosavadní praxe - přezkoumávat, jestli se klient dostal do neschopnosti splácet kvůli dopadům koronaviru. Stačí, když dlužník oznámí, že byl epidemií postižen. Podle zákona navíc banka musí odložit splátky až na šest měsíců, pokud o to klient požádá" uvádí Partners. 

Prodeje na minimu

Během pár týdnů zaznamenali realitní makléři propad v zájmu o nákup nemovitosti až o desítky procent. Realizuje se jen malé množství prohlídek a nově sjednaných smluv na nákup nemovitosti je minimum. Důvodem je nejistota na trzích. Kupující očekávají snížení cen nemovitostí, zrušení daně z nabytí nemovitosti a zároveň snížení sazeb u hypotečních úvěrů.

Výrazné snížení úroků nepřichází

Banky v současné chvíli zatím nepřistoupily k výraznému snižování úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Důvod je jednoduchý. Je třeba se vypořádat se zajištěním personálního chodu poboček a rovněž s náročností zpracování žádostí o odklad splátek. Teprve po několika týdnech bude možné začít vyhodnocovat situaci.

Dva možné scénáře

Již teď dochází ke zlevňování úrokových sazeb na mezibankovních trzích. Úvěrové zdroje jsou nabízeny nejlevněji za poslední 4 roky. Banky toto zlevnění mohou promítnout do úrokových sazeb hypoték. Zároveň budou chtít podpořit trh a motivovat klienty k podpisu smluv o hypotečním úvěru. Lákat mohou na výrazně nižší sazbu.

Druhým scénářem je důsledek problémů s likviditou. Mnoho klientů se ocitne v platební neschopnosti nebo v druhotné platební neschopnosti. Budou se množit žádosti o odklad splátek nebo o prodloužení celkové doby splácení. Vyšší riziko banka promítne do zdražení hypotečních úvěrů.

Podpora ČNB

Dostupnost hypotečního úvěru se snaží podpořit i Česká národní banka. Doporučení o osmdesátiprocentních hypotékách je nyní mírnější. Banky budou poskytovat hypotéky na 90 procent hodnoty nemovitosti (LTV). Zároveň se zvýšil poměr mezi měsíční splátkou a čistým měsíčním příjmem ze 45 na 50 %.

 

...a jedna čerstvá pozitivní novinka na závěr:

Zrušení daně z nabytí nemovitosti (dříve daň z převodu) 

Zrušení daně z nabytí nemovitosti schválila VLÁDA ČR!!! 
Každý kdo kupuje nemovitost toto určitě už oslavuje. Jednalo se totiž o daň ve výši 4% z ceny nemovitosti. A to je pádný důvod k oslavě.
Takže tady to je.

MMR: Stanoví se rozhodný den 31. března 2020, od kterého dojde k faktickému zrušení DzNN (nikoli však zákona), pokud v tento den nebo později skončí lhůta pro podání daňového přiznání. Týká se tedy na případy, kdy k provedení vkladu do katastru nemovitostí došlo od prosince 2019 nebo, pokud nemovitá věc není evidována v katastru nemovitostí, k nabytí vlastnického práva došlo od prosince 2019.
Zákon o DzNN jako takový skončí až 1. ledna 2021, zákon tedy řeší to, že do té doby se daň odpouští. Na to bude chtít vzít si k ruce daňaře, ale chápu to tak, že u letošních případů se učiní podání, ale daň se nebude platit, bude platit osvobození.

Uvidíme ještě co Poslanecká sněmovna a Senát.
Ale vypadá to velmi nadějně ?

 

 

 

 

 

Stáhněte si zdarma

Prodávejte bezchybně

zpracováním osobních údajů