Články

Správný výběr bydlení? Dům, byt, na vesnici, ve městě? Jak správně hledat?

Dávno neplatí, že kupujeme jednu nemovitost na celý život. Přesto se jedná o investici na mnoho let. Jinak se rozhodujeme při pořízení startovního bydlení a jinak, když hledáme bydlení ideální pro malé děti. Jaké přednosti a nevýhody mají jednotlivé varianty?

Celý článek

Daň z nabytí zrušena. A jaké jsou vyhlídky úroků u hypoték?

Zrušení daně z nabytí nemovitosti včera schválila VLÁDA ČR!!! ?
Každý kdo kupuje nemovitost toto určitě už oslavuje. Jednalo se totiž o daň ve výši 4% z ceny nemovitosti. A to je pádný důvod k oslavě. 

Uvidíme ještě co Poslanecká sněmovna a Senát.
Ale vypadá to velmi nadějně. 

Ovšem, žijeme v překotné době. 

V souvislosti s bojem s koronavirovým onemocněním se řada obchodů a transakcí zcela zastavila. Výrazný propad zájmu o nákup nemovitostí zaznamenává i realitní trh. Jak na to budou reagovat banky? Co se stane se sazbami hypotečních úvěrů?

 

 

Celý článek

Jak si odečíst hypotéku z daní? A co COVID-19?

 
Je tu březen a s ním i termín k podání a zaplacení daňového přiznání. Toto ne úplně příjemné období však mohou ocenit plátci hypoték, kteří si mohou odečíst část zaplacených úroků z daní.
 
Zároveň ze sdělovacích prostředků slyšíme de-facto, že můžeme v současné situaci pandemie koronaviru odložit daně až do června. Je to skutečně pravda? 
Ne tak docela. 
 
 
K tomu se váže jedna důležitá výhoda, kterou jako váš osobní realitní makléř velmi doporučuji a chtěl bych vám tak přinést užitečný tip pro lepší podmínky vašeho daňového přiznání. 
 

Celý článek

Nový realitní zákon – účinnost dnes!

Dnes přišel ten očekávaný den, kdy se zpřísňují pravidla pro realitní makléře a vůbec se konečně po mnoha desítkách let zakotvuje prodej nemovitostí platným zákonem ČR. 39/2020 Sb. Zákon o realitním zprostředkování

Jinými slovy dnes přichází v účinnost Zákon o realitním zprostředkování, který sděluje, především to, že pro prodej nemovitostí je naprosto logická a správná cesta za pomoci realitního makléře, realitního zprostředkovatele. Co se mění?

 

Především je předně nutné říct, že zákon nevznikl pro naše potřeby (makléřů), ale vznikl naopak z popudu spotřebitelů. Tedy smysl Zákona o realitním zprostředkování, dále jen ZRZ, je koncipován předně jako ochrana spotřebitele, tedy vás, našich klientů. Proto píšu tato řádky, abyste věděli, na co máte právo, na co máte nárok a co máte od nás jako realitních zprostředkovatelů nadále očekávat.

 

Zdánlivě se toho příliš nemění, jelikož většinu zákonem daných povinností já i naše kancelář dávno děláme, ale přeci jen je dobré si to shrnout.

Celý článek

Jak prodat byt bez realitky v Brně?

Nejlepší realitní makléř v Brně se bude jistě vždy snažit o maximální péči.
 
Ale co když budu chtít při prodeji bytu ušetřit za realitní služby a budu chtít prodat bez realitky?
 
Jak to funguje? Je to přeci snadné.
 
Nafotit byt mobilem, vložit na nějaký ten realitní server a je to. Pak stačí provést zájemce svým bytem, který znám přece nejlépe sám já a je to. Stáhnout nějakou smlouvu z internetu a zajít na katastr je přece jednoduché, tak se není čeho bát.

Celý článek

Makléři lžou? Realita nebo předsudky?

Proč se tvrdí, že realitní makléři jsou prolhaní?

Každý realitní makléř tvrdí, že nelže. Ale pokud realitnímu zprostředkovateli zamlčí například prodávající nějakou skutečnost, jak se zachová při první příležitosti většina realiťáků? Použije lež? Co řeknou ti makléři v situaci třeba po podpisu rezervační smlouvy druhé straně, kupujícímu?

Je to v pořádku? Rozhodně NE. 

Celý článek

Vysněná nemovitost a finanční úschova. Má to smysl?

Po dlouhém hledání jste konečně našli svou vysněnou nemovitost. Jen a jen se nastěhovat. OK. Ale kam pošleme peníze? Přece nepošlu peníze prodávajícímu, když nemovitost ještě není ani na katastru nemovitostí? Dokonce nemáme podepsaný ještě ani návrh na vklad. Tak jak tedy s finančním vyrovnáním? A komu můžu věřit, kdo a jak dlouho se o ně bude starat?

Celý článek

Nemovitostní bublina? Naopak.

Opravdu už příjde krize? Poněvadž ceny nemovitostí jsou předražené. Hovoří se o nemovitostní bublině, která musí splasknout. Je tomu skutečně tak? 

Měli bychom se bát pádu cen nemovitostí nebo nás čeká další nárust? A dá se dnes vůbec výhodně nakoupit nemovitost? 

Ceny domů a bytů  stoupají v ČR dvakrát rychleji než v EU! V kategorii meziročního růstu cen domů a bytů jsme na šesté nejvyšší příčce v EU. Eurozona jako celek zvedla  ceny nemovitostí průměrně   o 4,2%. V prvním čtvrtletí byl u nás dokonce meziroční růst cen nemovitostí druhý nejvyšší!

Celý článek

Růst cen nemovitostí až "dvouciferným" tempem a jak investovat

No ano. Pokud se rozhodneme investovat do nemovitostí, tak při současném meziročním růstu cen nemovitostí až "dvouciferným" tempem se může jednoduše objevit zhodnocení ceny nemovitosti a to i během jednoho roku násobně větší, než by nás vůbec kdy napadlo. To je podstatou dnešního trendu, kdy se čím dál více investorů pouští do tzv. spekulací na trhu s nemovitostmi. 

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký je rozdíl mezi investicemi a spekulacemi?

Pokud dostanete stejnou nebo vyšší hodnotu, než kterou zaplatíte, bude to vaše investice. Pokud cena, kterou zaplatíte, bude vyšší než hodnota, kterou za tuto cenu obdržíte, budete pravděpodobně spekulovat.

Celý článek

Nemovitosti v exekuci a jejich prodej

Jak pohodový a ideální svět by se nám mohl zdát. Ovšem ne vždy je vše ideální. Čas od času se to může stát každému. Dokonce každému desátému občanovi dle statistik v ČR se to může stát. Petr Polanský z prezidia Exekutorské komory říká, že v ČR je každou hodinu zahájeno 75 exekucí.  

Pokud se vlastník nemovitosti ocitne v exekuci, je prodej jeho majetku zakázán. To je všeobecné pravidlo, které říká, že majetek v exekuci nelze prodávat ani darovat. Existují ovšem výjimky, které prodej povolují. V případě, že dlužník využívá svůj majetek k běžné obchodní činnosti či uspokojování základních životních potřeb svých a osob, ke kterým má vyživovací povinnost, prodávat může.

Celý článek