Články

Dědictví, pozůstalostní řízení aneb jak se připravit

Jak praví klasik: Jedinou jistotu, kterou v životě máme je smrt a daně :-)

Smrt v našich rodinách je vždy citlivé a bolavé téma. A spory kolem dědictví dokážou často rozdělit do té doby idylické rodinné vztahy naprosto nečekaně. Tento příspěvek není o správných rodinných resultátech, ale spíše o té administrativní zátěži, která vás ve spojení s dědictvím bude čekat. A tak, jak smrt přichází ze dne na den; tak rozdělení majetku a správné vypořádání dědictví není tak rychlé. Ovšem lze si některými kroky vyvarovat zbytečných průtahů.

Celý článek

Definitivně zrušena daň z nabytí nemovitosti

Daň z nabytí nemovitých věcí jako poslední hradí poplatníci (kupující), ve prospěch kterých bylo vlastnické právo zapsáno do 30. 11. 2019 včetně. U případů provedených zápisů vlastnického práva do katastru nemovitostí od 1. 12. 2020 je daň z nabytí nemovitých věcí zrušena.

Celý článek

Družstevní vlastnictví

Pokud se rozhodnete prodávat družstevní byt nebo družstevní podíl, má to drobné odlišnosti od standartního prodeje v osobním vlastnictví. 
Představme si, že pokud kupujete družstevní podíl, tak je to v něčem trochu podobné jako byste kupovali podíl v nějaké firmě nebo společnosti nebo s.r.o. Tedy první rada je, že při nákupu družstevního bytu si nejprve zjistit stanovy družstva. Některé družstva dovolují leccos a některé mají velmi přísné stanovy a pokud byste chtěli třeba dále svůj byt podnajímat, je možné, že vám to stanovy neumožní. 

Celý článek

Jak koupit za nejlepší cenu

Rádi byste koupili svou nemovitost za nejlepší možnou cenu? Není to nemožné. Zkusíme se podívat na několik tipů. Ovšem hned zpočátku je třeba si uvědomit určité souvislosti.

Celý článek

Mám pozemek zn. stavební! Ale kde to ověřit?

Jedním z nejčastějších mýtů je ten, že se dá ověřit na katastru jestli je pozemek stavební nebo ne. Jedná se o omyl. Katastr nemovitostí nemá a nikdy neměl povinnost informovat o tom, zda je ten či onen pozemek stavební. Stavební pozemek může být na Katastru označen jako orná půda nebo i jako vinice. To jsou pouze názvy druhů pozemku, ale nic to však nevypovídá o tom, zda se zde může stavět nebo nikoliv. 

Jestli je pozemek stavební nebo ne, zjistíte v územním plánu. Samozřejmě je dobré se informovat přímo na obci, či v daném městě. Ono totiž územní plán je jedna věc, ale další věc je, jak je to se stavební uzávěrou, regulativy, inženýrskými sítěmi, délka vydání stavebního povolení, uliční čára, ochranná pásma... atd. 

Možná si budete hledat pozemek k výstavbě domu pro bydlení, nebo pozemek pro stavbu s komerčními účely. Ať tak nebo tak, může být hledání pozemku docela oříšek. 

Celý článek

Správný výběr bydlení? Dům, byt, na vesnici, ve městě? Jak správně hledat?

Dávno neplatí, že kupujeme jednu nemovitost na celý život. Přesto se jedná o investici na mnoho let. Jinak se rozhodujeme při pořízení startovního bydlení a jinak, když hledáme bydlení ideální pro malé děti. Jaké přednosti a nevýhody mají jednotlivé varianty?

Celý článek

Daň z nabytí zrušena. A jaké jsou vyhlídky úroků u hypoték?

Zrušení daně z nabytí nemovitosti včera schválila VLÁDA ČR!!! ?
Každý kdo kupuje nemovitost toto určitě už oslavuje. Jednalo se totiž o daň ve výši 4% z ceny nemovitosti. A to je pádný důvod k oslavě. 

Uvidíme ještě co Poslanecká sněmovna a Senát.
Ale vypadá to velmi nadějně. 

Celý článek

Jak si odečíst hypotéku z daní? A co COVID-19?

Je tu březen a s ním i termín k podání a zaplacení daňového přiznání. Toto ne úplně příjemné období však mohou ocenit plátci hypoték, kteří si mohou odečíst část zaplacených úroků z daní.
Zároveň ze sdělovacích prostředků slyšíme de-facto, že můžeme v současné situaci pandemie koronaviru odložit daně až do června. Je to skutečně pravda? 
Ne tak docela. 
K tomu se váže jedna důležitá výhoda, kterou jako váš osobní realitní makléř velmi doporučuji a chtěl bych vám tak přinést užitečný tip pro lepší podmínky vašeho daňového přiznání. 

Celý článek

Nový realitní zákon – účinnost dnes!

Dnes přišel ten očekávaný den, kdy se zpřísňují pravidla pro realitní makléře a vůbec se konečně po mnoha desítkách let zakotvuje prodej nemovitostí platným zákonem ČR. 39/2020 Sb. Zákon o realitním zprostředkování. Jinými slovy dnes přichází v účinnost Zákon o realitním zprostředkování, který sděluje, především to, že pro prodej nemovitostí je naprosto logická a správná cesta za pomoci realitního makléře, realitního zprostředkovatele. Co se mění?

Celý článek

Jak prodat byt bez realitky v Brně?

Nejlepší realitní makléř v Brně se bude jistě vždy snažit o maximální péči.
 
Ale co když budu chtít při prodeji bytu ušetřit za realitní služby a budu chtít prodat bez realitky?
 
Jak to funguje? Je to přeci snadné.
 
Nafotit byt mobilem, vložit na nějaký ten realitní server a je to. Pak stačí provést zájemce svým bytem, který znám přece nejlépe sám já a je to. Stáhnout nějakou smlouvu z internetu a zajít na katastr je přece jednoduché, tak se není čeho bát.

Celý článek