Články

Zlevňujte nebo neprodáte. Pokles cen nekončí

Pokles cen nemovitostí má pokračovat v průběhu roku 2023 a další zlevnění (mírnější) se očekává v dalších letech. Prodlužuje se doba prodeje a postupně klesají nabídkové ceny nemovitostí. ČNB očekává dvojité dno, předpokládá se výrazný pokles cen pražských nemovitostí.

Celý článek

Daň z nemovitosti

Pokud jste v roce 2022 nabyli vlastnictví k nemovité věci (bez ohledu na způsob nabytí např. dědictvím, koupí, darem), nezapoměňte do 31.1.2023 podat přiznání k dani z nemovitých věcí. Složenku od Finančního úřadu pak můžete očekávat v průběhu května.

Zároveň pokud jste nemovitost prodali můžete odhlásit nemovitost z finančního úřadu.

Termín pro platbu do 31.5.2023.

 

Více informací -  https://www.financnisprava.cz/cs/dane/dane/dan-z-nemovitych-veci/informace-stanoviska-a-sdeleni/2023/informace-k-dani-z-nemovitych-veci-na?fbclid=IwAR3FaMi43cZ2_PYd0mcaxbrXU0AoLZwYdcMeXvk0QbNihfh1WTFiWAsOgwc

Celý článek

Sazby hypoték rostou. Jsou ale banky, u kterých klienti získají hypotéky levněji

Již několikrát v tomto roce přistoupily banky ke zvýšení sazeb u hypotečních úvěrů. Zároveň začaly omezovat služby, které původně nabízely zdarma. Přesto existuje cesta, jak získat hypoteční úvěr za velmi výhodných podmínek.

Celý článek

Prodat nemovitost? Lepší dříve nežli později

Vysoké úrokové sazby hypoték, nemožnost dosáhnout na úvěr, ceny materiálů a energií spolu s inflací způsobují rychlé ochlazování trhu s nemovitostmi. Ty postupně zlevňují. Podle zkušeností z krize v roce 2008 bude pokles cen nemovitostí ještě nějakou dobu trvat. S ohledem na rapidní zdražování v minulých letech, kdy reality podražily několikanásobně, lze však zatím stále prodat za dobrou cenu. Vyčkávání se ale nemusí vyplatit.

Celý článek

Služba, za kterou se platit vyplatí

Jen nafotí, podá inzerát a usmívá se při prohlídkách. Nakonec inkasuje tučnou provizi. I s takovým názorem a zkresleným pohledem se setkávají realitní makléři. Opak je pravdou a v současné situaci to platí dvojnásob. Právě teď se totiž majiteli vyplatí obrátit se při prodeji nebo pronájmu nemovitosti na profesionála.

Celý článek

Pronájmy mizí rychle z nabídek. Jak připravit dům či byt na pronájem?

Růst cen nemovitostí, zvýšení sazeb u hypoték, nechuť přijímat dlouhodobý závazek v nejisté době. To vše jsou faktory, které zvyšují poptávku po nájemním bydlení. Věnujte pozornost přípravě nemovitosti před pronájmem, investice se vyplatí.

 

Celý článek

Proč se v médiích objevila zpráva o poklesu cen nemovitostí se zpožděním půl roku?

Hlavní problém u nemovitostí je ten, že většina lidí kouká na realitní servery (sreality.cz apod.) a podle toho v lednu, v březnu ani v červnu o žádném poklesu nevěděla. Nicméně již v lednu se diametrálně začínala měnit proporce mezi nabídkovou cenou (cena na srealitách) a cenou skutečnou, tedy realizační cenou. Toto se i nadále prohlubuje. Jinými slovy pokles cen nemovitostí začal mnohem dříve, než bylo vidět v dostupných statistikách. Pokles cen nemovitostí začal mnohem dříve, než o tom začaly referovat média. 

Celý článek

Jaké jsou výhody bydlení v pronájmu a proč je znát?

Rodinný dům s malou zahrádkou a bazénem, v klidné části a blízko města. Přesně takový sen má většina Čechů. Současná situace ale napovídá, že si sen nebudou moci splnit, pokud si nemovitost nepronajmou. Proč ne? Bydlení v nájmu má nespočet výhod.

Celý článek

Čas na zvýšení nájemného?

situace ve světě nemovitostí je stále nejistá, ceny se zvyšují a nájemní bydlení se během posledních let stalo mnohem rozšířenějším způsobem. Ukazuje se, že i Češi, tolik zvyklí na osobní vlastnictví, se budou muset mnohem častěji rozhodnout pro bydlení v nájmu. Avšak i ceny nájemního bydlení se velmi rychle šplhají nahoru.

Celý článek

Ceny bytů klesají... Pokud chcete prodat úspěšně, jsou potřeba pravidla

Včera dal P. Novák byt na prodej do nabídky a s cenou vyšší než je tržní? Co se asi stane? Nic. NIC! Pokud trh a ceny klesají, nejenže se nic nestane, ale za pár měsíců, může prodávající P. Novák zjistit, že je cena jeho nemovitosti nižší než před půl rokem, kdy s prodejem začínal. Těch faktorů, které jsou pro růst nemovitostního trhu negativní je více než méně. Bohužel. 

Vysoká míra inflace, růst cen nemovitostí, válka na Ukrajině, stále nedostupnější hypoteční úvěry. Trh nemovitostí reaguje na všechny proměnné a makléř musí vsadit na profesionální jednání a reálně nastavenou kupní cenu. Jak úspěšně prodat nemovitost v době nejistot?

Celý článek