Články

3 až 11 ročních platů je potřeba na vlastní byt

To, že do minulého roku ceny nemovitostí rostly, není žádným překvapením. Děje se tak ve všech evropských státech. Zajímavou statistikou je ale porovnání, kolik průměrných platů je zapotřebí k tomu, abychom si v ČR mohli koupit byt. Údaj 100 čistých platů není optimistickou vyhlídkou.

 

Ovšem data z našeho zkoumání trhu naznačují, že již minimálně 6-9 měsíců trh s nemovitostmi (např. v Brně) stagnuje. A dokonce u některých typů nemovitostí po mnoha a mnoha letech začíná docházet k mírnému poklesu cen nemovitostí. 

Celý článek

Jaké chtít vlastně služby a co by měla být přidaná hodnota realitního zprostředkovatele?

Často se jako realitní makléři setkáváme s otázkou, proč by s námi měl majitel nemovitosti spolupracovat, když je jednoduché, prodat nemovitost sám.

Ano, samozřejmě. Jsou situace, kdy je obchod jednoduchý, majitel má čas i zkušenosti na to, aby se mohl prodeji věnovat sám. Stále je téměř polovina prodejů realizována bez realitního makléře. Otázkou zůstává, zda by majitelé neprodali nemovitost za lepší cenu, rychleji, bez nervů a obav, kdyby si spolupráci s makléřem vybrali.

Včera se mě ptal jeden klient, jestli má správně nastavenou cenu nemovitosti a jestli jeho postup jak prodat nemovitost je správný. Řekl jsem, že si samozřejmě může nemovitost prodat sám. On mi odpověděl, že na tom nic není, že to zvládne sám. Jak to dopadlo? Odpověď si nechám na konec tohoto příspěvku. 

 

Celý článek

Ceny bytů v ČR stále rostou. V Evropě jsme na předních příčkách

Někdy není nic lepšího než porovnání statistik a grafů. Obzvlášť u něčeho tak nejistého jako bývá růst cen nemovitostí, byť s nedostatečnou výstavbou v ČR to dnes vypadá u růstu cen nemovitostí spíše na jistotu. 

Ve druhém čtvrtletí byl v Česku zaznamenán růst cen bytů o více než 14 %. Jedná se o třetí nejrychlejší tempo růstu cen bytů v Evropské unii. Aktuálně máme nejdražší byty v historii, v porovnání s průměrem EU dokonce třikrát dražší.

Celý článek

Nenahlásíš, zaplatíš

Víte, jaký je aktuálně nový postup Finanční správy?

Dříve platilo, že pokud jste prodali svou nemovitost, kde jste bydleli méně než dva roky a následně si koupili jinou nemovitost, tzv. "bytová potřeba", tak jste byli osvobozeni od daně z příjmu. 

Toto stále platí, ale pozor: NOVĚ je třeba o tomto uvědomit finanční správu!

 

Generální finanční ředitelství od loňského roku toto začalo vymáhat. 

Celý článek

Ceny energií a ceny nemovitostí

Pády dodavatelů energií ještě více vynesly na světlo neblahou skutečnost. Zdražování energií se nelze vyhnout. Cena primární suroviny na burze vzrostla o desítky procent, do peněženky budou muset hlouběji sáhnout domácnosti i podniky.

Celý článek

Možná jste vlastníkem domu, který bude zakázáno prodat. EU chystá změnu

Zprávy o vysokých cenách nemovitostí a nedostatečné nabídky na trhu mohou být v budoucnu ještě dramatičtější. EU chystá směrnici ohledně zákazu prodeje budov, které nesplní energetický standard. Od roku 2030 se mají stavět jen domy bez emisí.

Celý článek

Hypotéky za 3 % i více. Kam až porostou sazby?

Zatímco v červenci a srpnu se hypoteční úvěry poskytovaly se sazbou okolo 2 %, podzimní měsíce přináší citelné zdražení. Přesto zájem o hypoteční úvěry neklesá, banky hlásí rekordní měsíce. Ke konci roku by se objem poskytnutých hypoték mohl pohybovat okolo 400 miliard.

Celý článek

Nájemné se bude zvyšovat, krátkodobé pronájmy se více zdaní

Ve velkých městech se snižovaly ceny nájmů během koronavirové pandemie. Proto se nyní očekává zvýšení cen nájemného v souvislosti s obnovením turismu. Do cen nájemného by se postupně mohlo promítnout i zdanění krátkodobých pronájmů.

Celý článek

Kolik let budete pracovat na pořízení bytu?

Pořízení bytu je nákladnou investicí zejména v posledních letech. Ceny nemovitostí rostou v Evropě i ve světě. Zajímavým ukazatelem je cena za m2 bytu v porovnání s průměrnou výší platu v dané zemi. Ve které evropské zemi je bydlení nejméně dostupné?

Celý článek

Nový stavební zákon slibuje zrychlení procesu. Naráží však na četná ALE

Po novém stavebním zákonu volají developeři i soukromé osoby. Pomalý proces povolování staveb je výrazným limitem efektivního rozvoje měst a přispívá i k rostoucí ceně nemovitostí. Jaké změny slibuje nový stavební zákon?

Celý článek