Články

Katastr již nebude veřejný

Už jste o tom slyšeli? Víte že katastr nemovitostí nebude od června veřejný? Sám odhaduji, že se více než jedna čtvrtina obyvatel nedostane k původně veřejného registru. Přečtěte si tento článek a dozvíte se vše o novinkách na trhu dříve než nastane panika.

Celý článek

Co a jak, než se pustíte do stavby zahradního domku.

Budete potřebovat stavební povolení? Záleží na ploše, kterou chcete zastavět. Jak připravit základovou desku pod zahradní domek? To mnohem více se dozvíte v tomto článku. 

 

Celý článek

Češi národ chalupářů. V době Covidu ještě více. VESELÉ VELIKONOCE!!!

Koronavirová pandemie rozpoutala nebývalou touhu po nákupu rekreačních nemovitostí. V některých krajích vzrostl počet prodaných nemovitostí o desítky procent. S rostoucí poptávkou rostou i ceny českých chat a chalup.

---

Dovolte mi ještě touto formou vyslovit osobní přání do dnešních Velikonočních oslav: 

Krásné prožití svátků Velikonočních,

hodně zdraví i síly do nadcházejících dnů!!!

Celý článek

Vývoj cen nemovitostí 2021

Ceny nemovitostí jsou vždy odrazem nabídky a poptávky trhu. Ale jsou zde i další specifika. 

A jak se vyvíjeli ceny nemovitostí v minulých letech?

Celý článek

Dědictví, pozůstalostní řízení aneb jak se připravit

Jak praví klasik: Jedinou jistotu, kterou v životě máme je smrt a daně :-)

Smrt v našich rodinách je vždy citlivé a bolavé téma. A spory kolem dědictví dokážou často rozdělit do té doby idylické rodinné vztahy naprosto nečekaně. Tento příspěvek není o správných rodinných resultátech, ale spíše o té administrativní zátěži, která vás ve spojení s dědictvím bude čekat. A tak, jak smrt přichází ze dne na den; tak rozdělení majetku a správné vypořádání dědictví není tak rychlé. Ovšem lze si některými kroky vyvarovat zbytečných průtahů.

Celý článek

Definitivně zrušena daň z nabytí nemovitosti

Daň z nabytí nemovitých věcí jako poslední hradí poplatníci (kupující), ve prospěch kterých bylo vlastnické právo zapsáno do 30. 11. 2019 včetně. U případů provedených zápisů vlastnického práva do katastru nemovitostí od 1. 12. 2020 je daň z nabytí nemovitých věcí zrušena.

Celý článek

Družstevní vlastnictví

Pokud se rozhodnete prodávat družstevní byt nebo družstevní podíl, má to drobné odlišnosti od standartního prodeje v osobním vlastnictví. 
Představme si, že pokud kupujete družstevní podíl, tak je to v něčem trochu podobné jako byste kupovali podíl v nějaké firmě nebo společnosti nebo s.r.o. Tedy první rada je, že při nákupu družstevního bytu si nejprve zjistit stanovy družstva. Některé družstva dovolují leccos a některé mají velmi přísné stanovy a pokud byste chtěli třeba dále svůj byt podnajímat, je možné, že vám to stanovy neumožní. 

Celý článek

Jak koupit za nejlepší cenu

Rádi byste koupili svou nemovitost za nejlepší možnou cenu? Není to nemožné. Zkusíme se podívat na několik tipů. Ovšem hned zpočátku je třeba si uvědomit určité souvislosti.

Celý článek

Mám pozemek zn. stavební! Ale kde to ověřit?

Jedním z nejčastějších mýtů je ten, že se dá ověřit na katastru jestli je pozemek stavební nebo ne. Jedná se o omyl. Katastr nemovitostí nemá a nikdy neměl povinnost informovat o tom, zda je ten či onen pozemek stavební. Stavební pozemek může být na Katastru označen jako orná půda nebo i jako vinice. To jsou pouze názvy druhů pozemku, ale nic to však nevypovídá o tom, zda se zde může stavět nebo nikoliv. 

Jestli je pozemek stavební nebo ne, zjistíte v územním plánu. Samozřejmě je dobré se informovat přímo na obci, či v daném městě. Ono totiž územní plán je jedna věc, ale další věc je, jak je to se stavební uzávěrou, regulativy, inženýrskými sítěmi, délka vydání stavebního povolení, uliční čára, ochranná pásma... atd. 

Možná si budete hledat pozemek k výstavbě domu pro bydlení, nebo pozemek pro stavbu s komerčními účely. Ať tak nebo tak, může být hledání pozemku docela oříšek. 

Celý článek

Správný výběr bydlení? Dům, byt, na vesnici, ve městě? Jak správně hledat?

Dávno neplatí, že kupujeme jednu nemovitost na celý život. Přesto se jedná o investici na mnoho let. Jinak se rozhodujeme při pořízení startovního bydlení a jinak, když hledáme bydlení ideální pro malé děti. Jaké přednosti a nevýhody mají jednotlivé varianty?

Celý článek