STALO SE: Majitel po koupi zjistil, že je jeho byt černou stavbou

STALO SE: Majitel po koupi zjistil, že je jeho byt černou stavbou

Často se mě kupující ptají, na co se mají zaměřit při prohlídce nemovitosti. Je potřeba zkoumat technický stav, právní stav dle Katastru nemovitostí anebo se koukat kolem sebe například jací jsou zde sousedé? Takové nejčastější dotazy, které se objevují jsem se pokusil velmi zjednodušeně sepsat do článku. 

Pokud by se lépe soutředíte na videa než na čtení informací, klikněte zde a dozvíte se vše z videa. 

 

Jaké jsou nejčastější vady v panelových domech? 

Každá nemovitost může být bez závad, ale stává se, že se tu a tam nějaká vada, ať už v domě nebo v bytě objeví. Ve standartních panelových bytech je třeba být obzvlášť opatrní při obhlížení rozvodů. Je opravdu v pořádku rozvod plynu, elektřiny? A co odpady anebo rozvod vody, jaké jsou použity materiály a hlavně jaké je opotřebení a stáří?

 

S kým mám takové nedostatky řešit? 

Bývali doby, kdy při koupi nemovitosti si člověk k technickým záležitostem neměl koho pozvat. Naštěstí se dnes už občas stává, že bývají nemovitosti prověřeny samotnou realitní kanceláří. Nebo má kupující možnost pozvat si certifikovaného inspektora nemovitostí ke konzultaci při koupi nemovitosti. Takový inspektor nemovitosti dokáže odhalit všechny skryté vady nemovitosti a kupujícího pak nečeká žádné nemilé překvapení. 

 

Jaké vady jsou v panelových domech nejzávažnější? 

Co se týká panelových domů, tak samozřejmě bývají největší problémy například ve stupačkách. Špatné nebo nesprávně revidované rozvody plynu mohou být tikající bombou. 

 

A mohou se tu vyskytnout nějaké skryté vady? 

Skrytých vad může být celá řada. Ovšem jedna z nejzávažnějších, se kterou jsem se za poslední dobu jako realitní makléř potkal, byla zatajená nekolaudace. Pan majitel po koupi bytu zjistil, že stavební úřad jeho byt nevede jako zkolaudovaný a tudíš je tak onen byt černou stavbou. 

 

Co můžu udělat pro to, abych jako kupující odhalila skryté vady? 

Doporučil bych ať už úplnou nebo alespoň částečnou prohlídku nemovitosti inspektorem nemovitostí. Měl by mít patřičnou certifikaci a všechny potencionální skryté vady odhalit. 

 

Co když byt koupím a až poté najdu nějakou závažnou vadu?

Doporučil bych se obrátit na právníky a postupovat dle jejich navrhnutého postupu. Ze zákona mají kupující možnost skryté vady reklamovat do 5 let od uzavření kupní smlouvy. Odpovědnost nese prodávající. 

 

Děkuji za pozornost a pokud Vám byl článek užitečný lajkněte si můj profil na Facebooku, ať vám neuteče žádná novinka. A nebo mi rovnou napište nebo zavolejte, s čím bych vám mohl poradit v oblasti nemovitostí. 

Stáhněte si zdarma

Prodávejte bezchybně

zpracováním osobních údajů